Zulai

Jest z nami od: 15.01.2013

Ostatnie zalogowanie: 26.03.2019

Wiek: 22

Płeć: Kobieta

GaduGadu: 45728340

PUNKTY

10551

Poziom Poziom Poziom Poziom Poziom

PYTANIA

128

Odpowiedzi na pytania użytkownika

505

NAJLEPSZE ODPOWIEDZI

317

z
2413
wszystkich

 • Profil

Prezenty

zwiń
Proszę czekać, trwa ładowanie opisu...
 • Komentarze

 • Coś Ty, ja nic nie wiem o językach ;) Obu nauczyłam się raczej "przy okazji", ja w ogóle mam wrażenie, że mam słaby mózg do języków. Nie potrafię sklecić poprawnego zdania po angielsku - to niezłu wyczyn zważywszy na to, że w Europie obcujemy z nim w mniejszym bądź większym stopniu od dziecka. Moje powiązanie z Niemcami to studia, na które poszłam dla beki w sumie i chłopak, który jest Niemcem. Bywam w Niemczech często i mówię po niemiecku biegle, ale nieszczególnie lubię ten język. Nie dziwię Ci się ani trochę, bo mnie by się go nie chciało uczyć drugi raz XD Jest wbrew pozorom strasznie zawiły. Tzn. tak do B1 jest super ligiczny, ale później zaczynają się schody, a z niemieckim jest ten problem, że na B1 nie idzie poprowadzić podstawowej konwersacji z Niemcem, oni strasznie dużo w codziennej mowie używają skomplikowanych konstrukcji gramatycznych. Ja miałam certyfikat na B1 jak poznałam mojego chłopaka - okazało się, że z tym B1 mozemy pogadać co najwyżej o tym, jakie lubimy zwierzęta i pory roku, oraz gdzie byliśmy na wakacjach - to jest B1 w niemieckim xD
  Dlaczego gadacie głównie po angielsku, a nie po szwedzku? Obstawiałam szwedzki jako podstawę komunikacji. Ale powiem Ci, że i w japońskim i w polskim B1 jest już mega imponujące! Twój chłopak to niezły wariat, on jakoś ciągnie dalej te języki, czy po prostu chce poznać funkcjonowanie jak największej ich ilości bez dążenia do jakiejś komunikatywności?
  Jak Ci się żyje w Szwecji? Jak na przykład z utrzymaniem (Skandynawia jest chyba trochę droga, co nie?) i czy znałaś język chociaż trochę przed wyjazdem? Jezu, zazdroszczę Ci mega znajomości szwedzkiego. Mnie nigdy do tego języka nie ciągnęło i wiem, że raczej się go nie nauczę, ale mam świra na punkcie Bergmana i chętnie bym obejrzała cokolwiek w oryginale <3 Pamiętam "Braci Lwie Serce"! Czytałam w podstawówce, boże, kiedy to było.
  Ja w ogóle bardzo podziwiam Twoje zmagania z japońskim. Ja jestem chyba za głupia do tego języka. Nie żebym kiedykolwiek próbowała, ale mój chłopak mówi po japońsku i kilkukrotnie próbował mi wyjaśnić, jak ten język mniej więcej i w dużym skrócie funkcjonuje. Nie załapałam nigdy. Ja nawet nie zaczaiłam, który alfabet to ten od chińskich znaków, a który od jakichś sylab, końcówek (tak? jakoś tak to leciało xD) i jak to w ogóle działa razem. Nie udało mi sie zrozumieć natury japońskiego i z tego, co mój chłopak opowiadał to dla mnie to w ogóle nie wygląda na język. Ale mnie jest w ogóle ciężko zrozumieć jak funkcjonują azjatyckie języki.
  Mój chłpak dostanie opieprz, że mówi do mnie po japoński niechlujnie XD W ogóle jestem ciekawa, co jeszcze wygaduje, bo on sobie dużo gada po japońsku. Pewnie ciśnie po mnie i ma bekę, a ja się uśmiecham. Dla mojego też 1:0 w językach (i też tylko tutaj! ;D), miał chłopak farta pod tym względem. Ojciec Polak, matka Niemka, dziadek Koreańczyk, z dziadkiem był najbardziej związany, wynik jest taki, że od małego mówi po koreańsku, po niemiecku oczywiście, bo się tam wychował i jeszcze po polsku, chociaż podobno nasz język go zagiął fleksyjnie, bo jak tutaj przyjechał w wieku 16 lat to gadał w cały świat. Jeszcze w wieku 10 lat zaczął się uczyć japońskiego, zapisali go na judo i złapał fazkę na wszystko co japońskie, więc zapisali go i na język. Jeszcze w międzyczasie ogarnął jakoś angielski (podobno wszyscy poza mną ogarnęli c:). To jest w ogóle ciekawa sprawa, nie wiem jak to działa i jestem ciekawa, jak to u Twojego chłopaka wygląda (na ile on jest "japoński"? Wychował się w Japonii czy z angielskim/szwedzkim ma od dziecka do czyniania?). Zainteresowałam się jakiś czas temu trochę gramatyką kontrastywną i widzę, jak mój chłopak, mimo, że mówi po polsku od zawsze, strasznie przekłada niemiecki szyk zdania. Polski jest dość elastyczny pod tym względem, więc nie brzmi to jakoś rażąco, ale ma dziwne przyzwyczajenie "robienia" w polskim czasowników modalnych i trzymania niemieckiego szyku. Na przykład nigdy nie powie "nie wiem, co zrobić", tylko "nie wiem, co zrobić powinienem". Modalne czasowniki to chyba coś, czego się Niemcom z głowy nie wybije. Jak się człowiek wsłucha to czuć, że jego sposób mówienia jest trochę zbyt uporządkowany, jak na polski język. Jak jest z Twoim, mówi po angielsku pięknie, czy słychać coś japońskiego? Chociaż nie wiem, czy tutaj by dało radę, japoński jest chyba tak inny, że ucząc się angielskiego uczy się człowiek zupełnie innego funkcjonowania języka. Ja w ogóle z jednej strony to bym nawet chciała poznać chociaż trochę japoński, ale jakoś wiecznie nie mam czasu, ani - przede wszystkim - zapału. Ja jestem przekonana, że nawet jednego takiego znaku bym się nie nauczyła pisać.
  Poza tym ten język wydaje mi się jakiś nie do nauczenia, żeby, nie wiem jak to powiedzieć, przestawić się na myślenie innym schematem językowym, tak zupełnie innym. Nie wiem, jak mój chłopak to robi, ale no 15 lat nauki (bo on się ciagle uczy jakichś znaków czy innych chuywieco) to nawet kretyn by się nauczył (nawet kretyn, tak sobie to tłumaczę, bo w końcu tylko 1:0 dla nich xD). A Ty ile już walczysz z tym japońskim i jak w ogóle do tego doszło, chłopak czy uczyłaś się już wcześniej?
  Zulai to piękne imię! Gdzie żeś je znalazła i jakiego jest pochodzenia (w googlach wyskakuje jakaś aktorka z Kolumbii)? Nawet nie przypuszczałam, że to imię, ale śliczne, słodkie bardzo.
  W ogóle to superfajne mieć chłopaka Azjatę, musicie uroczo razem wyglądać! Jak kiedyś zerwę z moim to następny musi być Azjatą ;D
  Chociaż nie wiem, czy bym dała radę, bo z rozmów o Japonii z moim wynika, że Japończycy jakoś dziwnie wyrażają uczucia w warstwie werbalnej. Kiedyś mój chłopiec coś oznajmił po japońsku oraz że właśnie uczynił wyznanie miłości. Mówię, że już mówił wcześniej, a on że to nie było zwykłe "kocham" tylko takie totalne, takie absolutnie dramatyczne i że to jest bardzo ważna chwila w naszym związku. Nic z takich akcji nie rozumiem, ale nie wiem, czy dogadałabym się z kimś, kto ma tysiąc sposobów na kochanie, bo ja umiem co najwyżej dodać "bardzo" w stosownej ilości ;) Tłumaczył mi potem, o co chodzi z tym japońskim ajlawju ale nie słuchałam za bardzo. Japonia to dla mnie inny świat zupełnie.

 • Hej Zulaiku (Twój nick ma jakąś głębszą etymologię?) ;)
  Chciałam Ci tylko powiedzieć, że bardzo Cię lubię. Twoją kulturę, rzeczowość odpowiedzi i to. że wypowiadasz się tylko w tematach, o których masz pojęcie, a patrząc na ich rozbieżność masz baaardzo duże, podziwiam!
  Poza tym mega propsy za naukę japońskiego! Twój chłopak jest Japończykiem, tak? Po jakiemu rozmawiacie tak na co dzień, bo z tego co kojarzę Ty jesteś Polką, mieszkasz w Szwecji, mówisz po szwedzku, angielsku i japońsku?
  Mnie japoński jakoś zagina w samej swojej istocie. Dzisiaj zadzwoniłam do mojego chłopaka z informacją, że kiedy będzie w domu, bo chciałabym go już zobaczyć i jakoś mnie naszło, żeby go zapytać, jak to jest po japońsku, a on coś w stylu - ajtaj (ai tai?). Serio, takie romantycznie zdanie i takie krótkie ajtaj? Jak słyszę język japoński, albo wiem mniej więcej (mniej więcej) na czym on polega to podziwiam wszystkich nie-Japończyków, którzy się tego podejmują.
  Mocno Cię ściskam i pozdrawiam, jesteś naprawdę super <3

 • Zdrowych wesołych i spokojnych świąt!

 • Hej kochana, mogę mieć pytanie odnośnie szwedzkiego? ;)
  Jak przetłumaczyłabyś tytuł "Smultronstället"? Wiem mniej więcej, jaki jest zakres znaczeniowy tego słowa, ale mogę się mylić, bo dawno o tym czytałam. Miejsce szczęśliwe, dające poczucie bezpieczeństwa, coś w tym stylu? Uważasz, że tłumaczenie "Tam, gdzie rosną poziomki" wyczerpuje temat, czy zrobiłabyś to inaczej? I - czy po szwedzku rzeczywiście to dosłownie miejsce gdzie rosną poziomki, czy tłumacza poniosło?

 • Cześć, to ja, po raz kolejny.

  Ogólnie mam do Ciebie pytanie, bo mieszkasz w Szwecji i zastanawiam się, czy w Polsce są jakieś miejsca, które przypominałyby tamten kraj. Pewnie zapytasz po co, już śpieszę z odpowiedzią, bo widzisz znów poniosła mnie fantazja do czegoś co nigdy się nie stanie, czyli do mnie w filmie albo mnie robiącego filmy, lubię prawie każdy gatunek, a więc i horrory i właśnie o to chodzi, bo wymyśliłem fajną fabułę do filmu. To nawet mógłby być film amatorski, a że na podróż nie będę marnował pieniędzy, bo wolę zostać w swoim zaścianku, a film miałby dotyczyć postaci z mitologii nordyckiej, dlatego pytam o te podobieństwa.

 • Kiedyś mój kolega który miał tutaj nick kapx w okularach techno chybA o tobie powiedział że jesteś najlepiej dyskutującą czy tam logiczna osobą na zapytaj i wytopował cię na 1msc (wyżej niż Darxeta nawet, jeśli znasz) i czytam twoje odp w moich etematach więc masz u mnie szacunek!

 • A pro po tego kodu 4-cyfrowego, który muszę wpisać... Podczas gdy wypełniłem dane karty w drugim punkcie wyświetliła mi się taka strona... Coś w stylu ala bezpieczeństwa... Nie wiem czy od tego zależało ale dopiero teraz podałem numer telefonu w koncie roblox i adres e-mail też dopiero wtedy wypełniłem w opcjach gry. Może to było tym spowodowane ale myślałem że kod ma przyjść na numer telefonu połączony z kartą kredytową

 • Witam ponownie. Chciałbym zapytać o osobę na Twojej profilówce, bo za pewne nie jesteś to Ty, chyba że się mylę.

 • Cześć, trafiłem tu przypadkiem, ale zauważyłem że lubisz komiksy. Mógłbym się dowiedzieć jakie najbardziej?

 • Cześć. Czy pomogła byś mi jak się to czyta chodzi o nazwę

  Jorojar jak się czyta? Dobrze wymawiam Dżarodżar? i Czy takie nazwy jak : Jorojar/Joroyar/Yarojar/Yoroyar czyta się tak samo?